Kézilabda világbajnokság 2017
Helyszíni beszámoló Rouenból
Január 11-e és 29-e között a címvédő otthonában, azaz Franciaországban rendezik a férfi kézilabda világbajnokságot. A magyar válogatott csoportmérkőzéseit a normandiai Rouenban rendezték, ahova mi is ellátogattunk. Az első két meccsen biztattuk a csapatot, amelyeken a két legerősebb csoport ellenfél, a regnáló Európa-bajnok Németország és Horvátország mérkőzött meg a Xavi Sabate vezette magyar válogatottal. A csoport küzdelmeit a 2012-ben átadott, 4500 néző befogadására képes Kindarenaban rendezték. Meglepően nagy volt a semleges szurkolók aránya, hiszen sok francia is kilátogatott az összecsapásokra, igaz köztük több iskolás csoport is volt. A helyszínre sok német is utazott, ugyanis nekik autóval is megközelíthető volt az észak-francia nagyváros. Néhány száz magyar szurkoló (köztük az olimpiai bajnok Pars Krsiztián) is elutazott a csapattal, így többször felhangzott a "Ria, ria, Hungária" rigmus.
A helyszínen több érdekességet is megfigyelhettünk. A csarnokban nem volt állandóan kint az eredmény és az időt is csak a televíziós közvetítést sugárzó kivetítőn lehetett látni, ami nem kis nehézséget okozott a játékosoknak. Többször is a kispadról számoltak vissza a csapattársak. Sajnos ezen a két meccsen is szembetűnő volt, hogy irányító poszton vannak nehézségei a csapatnak. Se Császár Gábor, se Lékai Máté nem nyújtott maradandó teljesítményt, védekezésben pedig szinte használhatatlanok. A megoldás talán már ott van a válogatott keretben, hiszen Juhász Ádám klubjában rendszeresen irányítóként játszik. VB újoncként kevesen tudnak olyan magabiztosságot sugározni, mint amit a tatabányai játékostól láthattunk. Többször ő állította fel a támadást a rohanásból és a lelátón is hallható volt, ahogyan bemondja a következő figura kezdését.
Évek óta jelentkező probléma a hétméteresek értékesítése, ez ezúttal sem volt másképp. Valószínűleg megérné egy igazi specialistát keresni és kivinni minden világversenyre. De szerencsére volt sok pozitívum is. Juhász Ádám szélen nyújtott teljesítménye biztató volt, mint Bánhidi Bence és Bodó Richárd is egyre jobban beépül a csapatba, sokszor világszínvonalú megmozdulásaik vannak.
Ligetvári Patrik védekezése pedig az egyik legjobb egyénileg az egész mezőnyben, Schuch Timuzsinnal összeállva szinte áthatolhatatlan falat képeznek. Timu érdemeit nem lehet elégszer hangsúlyozni, egyértelműen ő a csapat vezére védekezésben, többször lehetett látni, hogy az ellenfél játékát olvassa, pontosan tudja mi fog történni. Hallható is volt, ahogyan a védelem kapitánya lépésről-lépésre hangosan ordítva végigmondja az ellenfél támadásának következő lépéseit, sőt, esetenként látható volt, hogy még a védelmi cseréket is ő intézi, nem Sabate mester. Nem feledkezhetünk meg a világ egyik legjobb és legstabilabb kapusáról sem, Mikler Rolandról, aki tökéletesen együtt él a játékkal, páratlan az összhang a védelemmel.
Összességében biztató két mérkőzést láttunk a két vereség ellenére is. Partiban voltunk csoportunk két legerősebb csapatával és sokszor nagyon jó teljesítményt nyújtottunk a sérülés miatt pihenő Nagy László nélkül is. Bizakodva várjuk a folytatást. (A bejegyzés a Chile elleni győzelem előtt készült.)
képek: google.hu